24- Shape در فتوشاپ (ترسیم شکل)

پس از یادگیری ابزار Pen، کار با Shape tool بسیار ساده خواهد بود. این ابزار برای ترسیم اشکال هندسی در محیط فتوشاپ است. با استفاده از ابزار Shape در فتوشاپ خواهید توانست اشکالی مانند دایره، مستطیل، و غیره را ترسیم کنید. سپس، رنگ، خط اطراف، سایه و… را طبق سلیقه خود تغییر دهید. تنظیمات این ابزار (منوی Options) دقیقا مشابه با ابزار Pen است. در زیر به ارائه نکات لازم برای کار با Shape در فتوشاپ پرداخته ایم.

Shape در فتوشاپ

برای انتخاب این ابزار از منوی سمت چپ صفحه، بر روی آیکن Shape tool (مطابق تصویر زیر) کلیک کنید. با کلیک کردن و نگه داشتن بر روی این آیکن، خواهید دید که مجموعه ای از اشکال را می‌توان با استفاده از این ابزار ترسیم کرد. کلید میانبر Shape tool بر روی کیبورد، دکمه U است.

پس از انتخاب این ابزار، می‌توانید شکل مورد نظر خود را ترسیم کنید. برای مثال، در تصویر زیر یک چهارگوش ترسیم کرده ایم.

  • نکته: برای ترسیم مربع (یا هر شکلی که دارای تناسبات خاصی است) باید در هنگام ترسیم Shift را نگه داشته و شکل را رسم کنید. در حالت کلی نگه داشتن Shift در هنگام ترسیم و یا تغییر اندازه، سبب حفظ تناسبات می‌شود.

پس از ترسیم مستطیل، خواهید دید که در نوار Options گزینه هایی برای تنظیم جزئیات شکل ظاهر می‌شود. همچنین، برای دستیابی به گزینه‌‌‌های بیشتر (مستطیل قرمز سمت راست در تصویر بالا) می‌توانید از منوی Window بر روی Properties کلیک کنید. با این کار، پنل جدیدی در سمت راست صفحه اضافه خواهد شد.

نکات تکمیلی درباره ترسیم چندضلعی‌ها و دایره‌ها را در ویدئوی بالای صفحه مشاهده کنید.

Custom Shape Tool

در فتوشاپ یکی سری اشکال و تصاویر دلخواه وجود دارد که می‌توانید از این قسمت به آن‌ها دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید اشکال و تصاویر بیشتری را دانلود کرده و به این قسمت اضافه کنید. برای دسترسی به این بخش، طبق تصویر زیر بر روی Custom shape tool کلیک کنید.

با کلیک بر روی این ابزار، مشاهده خواهید کرد که در منوی Options یک سری گزینه جدید نمایش داده می‌شود.

به همین ترتیب، می‌توانید از بین اشکال موجود یکی را انتخاب کرده و ترسیم کنید.

  • هرچند، پیشنهاد ما این است که برای ترسیم چنین اشکال از براش‌ها استفاده کنید. براش‌ها متنوع تر هستند و حجم آن‌ها نیز پایین تر است. به همین دلیل، کار با آن‌ها در محیط فتوشاپ سریع تر و بهینه تر است. برای دانلود براش‌‌‌های مختلف، می‌توانید از جعبه ابزار آپگراف استفاده کنید. برای دانلود رایگان این براش ها، اینجا کلیک کنید.

به همین سادگی کار با ابزار Shape tool را نیز یاد گرفتید. و درس ابزارها به پایان رسید! در دروس بعدی به مشخصات و تغییرات مربوط به تصاویر خواهیم پرداخت. برای درس بعدی آماده هستید؟

برای آگاهی از دوره‌‌‌های حرفه ای و تخفیف‌‌‌های ویژه سایت، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

برای شرکت در وبینار رایگان رفع اشکال دوره اصول و پایه فتوشاپ ایمیل خود را وارد کنید.

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. زمان برگزاری وبینار و نحوه شرکت در آن از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.