اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
تفاوت وکتور و رستر چیست؟ معرفی کامل تصاویر Vector و Raster و تفاوت‌های آن‌ها | 1400

تفاوت تصاویر وکتور (Vector) و رستر (Raster) و بررسی مزایا و معایب

تفاوت وکتور و رستر
شرح تفاوت وکتور و رستر.

در حالت کلی، تصاویر وکتور و رستر در رزولوشن، میزان جزئیات، و نحوه استفاده‌ با یکدیگر متفاوت‌اند. اما کسانی که با طراحی گرافیک سروکار دارند، باید با جزئیات بیشتری درباره این دو نوع تصویر آشنا باشند. نحوه استفاده از هر یک از این دو تصویر، در سرعت و دقت و خروجی نهایی کار شما تاثیر بسزایی دارد. اینکه از کدام یک از این دو نوع تصویر استفاده کنید، بسته به هدف شما از طراحی دارد. در این مقاله، به معرفی ماهیت، مزایا و تفاوت وکتور و رستر پرداخته‌ایم، تا به شما در روند طراحی کمک کنیم!

فهرست مطالب این پست:

تفاوت وکتور و رستر در چیست؟

وکتور و رستر دو نوع از پرطرفدارترین خانواده‌های تصاویر در هنگام طراحی و تصویرسازی هستند. هر یک از این خانواده‌ها دارای ویژگی‌ها مختص به خود هستند که بسته به نیاز کاربر می‌توانند مفید باشند.

در ادامه این مطلب، به معرفی اجمالی هر یک از تصاویر رستر و وکتور پرداخته ایم. پس از مطالعه هر یک از این بخش‌ها با مهمترین تفاوت وکتور و رستر و کاربرد آن‌ها در زمینه‌‌‌های مختلف طراحی گرافیک آشنا خواهید شد. در پایان هر بخش، نرم افزارهای مورد نیاز و محبوب برای هر یک از این فرمت تصاویر معرفی شده است.

تصاویر رستر (Raster images)

یک تصویر رستر، به عکس‌هایی گفته می‌شود که از پیکسل تشکیل شده باشد. پیکسل به مربعی گفته می‌شود که تنها از یک رنگ تشکیل شده و از ترکیب سه رنگ آبی، قرمز و سبز به وجود آمده است. به تصاویر رستری می‌توانید به چشم یک موازییک نگاه کنید. بدین صورت که وقتی به یک موزاییک از نزدیک نگاه می‌کنید تنها یک مربع می‌بینید. ولی وقتی از دور به مجموعه‌ی این مربع‌ها نگاه کنید، تصویری کامل مشاهده خواهید کرد. هنگامی‌که در نرم‌افزار فوتوشاپ از براش استفاده می‌کنید، با هر حرکت موس تعدادی پیکسل بروی بوم فوتوشاپ اضافه می‌کنید.

تعداد این پیکسل‌ها نشانگر کیفیت و بزرگی فایل نهایی شماست. هرچه تراکم پیکسلی تصویر بالاتر باشد، کیفیت و وضوح تصویر شما نیز بهتر خواهد بود. در هنگامی‌عکاسی نیز، وظیفه لنز دوربین عکاسی تبدیل نور دریافی، به پیکسل‌هایی است که تصاویر واقعی را به وجود می‌آورند.

رستر - تفاوت وکتور و رستر
معرفی تصاویر رستری – تفاوت وکتور و رستر.

به دلیل آن‌که هر یک از این پیکسل‌ها جای خاصی بر روی عکس دارند، تغییر اندازه در تصاویر رستری سبب کاهش کیفیت خواهد شد. زیرا که با بزرگ‌تر کردن تصاویر، ابعاد این مربع‌ها نیز تغییر کرده و جزئیات اولیه‌ی عکس از بین می‌روند. همانطور که گفته شد، تعداد پیکسل‌ها رابطه مستقیمی‌با کیفیت وضوح تصویر دارد. اگر تعداد پیکسل‌ها در تصویر شما کم باشد، با تغییر اندازه‌ی تصویر کیفیت آن به شدت کاهش خواهد یافت.

دقت کنید که کیفیت تصاویر فقط با افزایش ابعاد تصویر کاهش می‌یابد. این به دلیل آن است که هنگام افزایش ابعاد، تعداد پیکسل‌ها نیز نیاز به افزایش دارند. ولی هنگام کاهش ابعاد تصویر، چنین مشکلی وجود نداشته و کیفیت تصویر حفظ می‌شود.

فواید و معایب تصاویر رستری

فواید:

 • برای نشان دادن طیفی از رنگ‌ها، سایه‌زنی و گرادیانت‌ها، استفاده از تصاویر رستری مناسب هستند. این به دلیل اطلاعات رنگی بالایی است که تصاویر رستری می‌توانند در خود ذخیره کنند.
 • امکان زوم کردن، و ویرایش تکی پیکسل‌ها برای دست‌یابی به جزئیات بهتر در طرح.
 • بسیاری از افکت‌ها، با تصاویری رستری هم‌خوانی و سازگاری بهتری دارند.

معایب:

 • وجود تعداد بالای پیکسل‌ها سبب سختی ادیت و ماسک کردن بخشی از تصاویر خواهد شد.
 • حجم فایل‌های رستری اغلب از وکتور بیشتر است.
 • محدودیت زیاد این دسته از تصاویر برای تغییر اندازه و مقیاس.
تصاویر رستری - تفاوت وکتور و رستر
کاهش کیفیت در هنگام زوم بر تصاویر رستری.

چه زمانی از تصاویر رستر استفاده کنیم؟ تفاوت وکتور و رستر در هنگام طراحی چیست؟

این دسته از تصاویر به صورت پیش‌فرض در عکاسی و تصاویر موجود در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصویرسازی نیز استفاده از تصاویر رستری برای رنگ‌آمیزی استفاده بیشتری دارد. با این حال، استفاده از تصاویر رستری برای طراحی لوگو و موارد مشابه استفاده کم‌تری دارد. زیرا که چنین طرح‌هایی باید انعطاف‌پذیری بالایی در مواقع چاپ و استفاده داشته باشند. تصاویر رستری معمولا از چنین کیفیتی برخوردار نیستند.

در حالت کلی در موارد زیر بهتر است از تصاویر رستری به جای وکتوری استفاده کنید:

 • عکاسی
 • طراحی وب
 • طراحی پست‌کارت
 • نرم‌افزارهای موبایل
 • تلیغات بنر
 • تصاویر سوشیال مدیا
 • تصویرسازی و نقاشی

نرم‌افزارها و فرمت تصاویر رستری

نرم افزار و فرمت رستری - تفاوت وکتور و رستر
تفاوت وکتور و رستر و نرم افزارهای مربوط به آن‌ها.

در حالت کلی فرمت‌های تصاویر رستری عبارتند از: JPG, GIF, PNG, TIFF, RAW, PSD.

همچنین، نرم‌افزارهایی که از این تصاویر پشتیبانی می‌کنند نیز عبارتند از: Photoshop, After effects, Procreate, Corel, GIMP.

تصاویر و گرافیک وکتور (Vector Graphics)

یک تصویر و گرافیک وکتور، متشکل از خطوطی است که تا هر اندازه‌ای قابلیت بزرگ‌سازی و تغییر مقیاس دارند. این خطوط با محاسبات ریاضی و کامپیوتری ساخته می‌شوند. وکتورها اغلب از اشکال هندسی ساخته شده و قابلیت تغییر فرم دارند. در حالت کلی هر تصویر وکتور از سه عنصر ساخته می‌شود: 1. نقطه 2. پلی لاین (Polyline) و 3. پلیگن (Polygon). نقطه‌ها در طرح نهایی دیده نمی‌شوند. ولی طراحان گرافیک برای تغییر شکل سطوح می‌توانند از نقاط استفاده کنند. پلی‌لاین‌ها نیز خطوط هستند که نقاط را به یکدگیر متصل می‌کنند.

این خطوط می‌توانند دارای رنگ و انحنا و ضخامت باشند. هنگامی‌که این خطوط یک فضا و شکل بسته ایجاد کنند، یک پلی‌گن و سطح، شکل گرفته است. این سطح نیز قابلیت تغییر رنگ دارند. معمولا یک تصویر وکتور، مجموعه‌ای از ترکیبات حاصل از این سه عنصر است.

در سال‌های اخیر نرم‌افزارهای بسیاری مانند ایلوستریتور، برای کار با این نوع تصاویر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همچنین، این نوع تصاویر استفاده بسیاری در نقشه‌کشی و علوم مهندسی دارند. قابلیت تغییر اندازه و دقت بالای خطوطی که از تصاویر وکتور حاصل می‌شوند، دلیل اصلی علاقه طراحان گرافیک و مهندسین به این نوع خطوط و تصاویر است.

وکتور - تفاوت وکتور و رستر
معرفی تصاویر وکتور – تفاوت وکتور و رستر.

فواید و معایب تصاویر وکتور

فواید:

 • قابلیت تغییر اندازه به اندازه دلخواه، بدون کاهش کیفیت
 • دقت و تمیزی کار
 • معمولا اندازه و حجم فایل‌های وکتور پایین است.

معایب:

 • عدم نمایش رنگ‌ها و ترکیبات پیچیده رنگی مانند گرادیانت‌ها.
 • ایجاد حس کامپیوتری و هندسی در طرح‌ها (حس طراحی دست آزاد را ندارند).
عدم تغییر کیفیت - تفاوت وکتور و رستر
تغییر اندازه بدون کاهش کیفیت.

چه زمانی از تصاویر وکتور استفاده کنیم؟ تفاوت وکتور و رستر در عمل چیست؟

برای طرح‌هایی که نیاز به چاپ شدن دارند، استفاده از این نوع تصاویر فواید زیادی دارد. این به دلیل دقت، تمیزی، و قابلیت تغییر اندازه گرافیک‌های وکتوری است.

استفاده از وکتور - تفاوت وکتور و رستر
نمونه استفاده از وکتور در چاپ تی شرت.

در حالت کلی، در موارد زیر بهتر است تا از تصاویر و گرافیک‌های وکتوری استفاده کنید.

نرم‌افزارها و فرمت‌ فایل‌های وکتور

نرم افزارها و فرمت‌ها - تفاوت وکتور و رستر
تفاوت وکتور و رستر و نرم افزارهای مربوط به آن‌ها.

فرمت تصاویر و عناصر گرافیکی وکتوری عبارتند از: PDF، EPS, AI, SVG.

نرم‌افزارهایی که می‌توان در آن‌ها با وکتور کار کرد نیز عبارتند از: Illustrator, Affinity, Corel Draw, Inkscape

امیدواریم که از این پست درباره تفاوت وکتور و رستر در تصاویر حداکثر استفاده را برده باشید! آپگراف این پست را به صورت اختصاصی برای شما از سایت دیزاین99 ترجمه کرده است.

شما بیشتر از کدام نوع تصویر استفاده میکنید؟ به نظر شما برای تصویرسازی کدام فرمت کاربرد بیشتری دارد؟ نظر خود را در قسمت زیر بنویسید!

برای مشاهده مطالب آموزشی و نمونه‌کارهای بیشتر در مورد طراحی گرافیک، به صفحه اینستاگرام آپگراف مرجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن