اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
ایلوستریتور چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ

ایلوستریتور چیست و چه کاربردهایی دارد؟ تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ

ایلوستریتور چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ۵ تفاوت مهم
شرح کاربردهای ایلوستریتور و تفاوت آن با فتوشاپ.

حتی اگر در حوزه طراحی گرافیک و عکاسی هیچ فعالیتی نداشته باشید، حتما نام نرم افزار فتوشاپ را شنیده‌اید. ولی هنگامی‌که صحبت از نرم‌افزار ایلوستریتور (یا همان ّIllustrator) می‌شود، اغلب درباره ماهیت این نرم‌افزار و تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ سوالات و ابهاماتی به وجود می‌آید که در این مقاله به شرح این موضوه پرداخته‌ایم. ایلوستریتور چیست؟ تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این پرسش‌ها هستید، ادامه مقاله را بخوانید.

ایلوستریتور چیست؟

نرم افزار آدوبی ایلوستریتور یک برنامه کامپیوتری برای ترسیم است که برای ویندوز و سیستم عامل مک موجود است. این نرم‌افزار برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ معرفی شده و از آن زمان تا کنون همواره به‌روزرسانی شده است.

نرم افزار ایلوستریتور اغلب توسط طراحان گرافیک و همچنین نقاشان دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید از خود بپرسید که عملکرد اصلی ایلوستریتور چیست. در یک جمله می‌توان گفت که کاربرد این نرم‌افزار ترسیم خطوط (به صورت وکتور) و با استفاده از ابزارهای بسیاری است که زمان و سختی ترسیم را بسیار کاهش می‌دهند.

تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ چیست؟

از آنجایی که نرم‌افزار فتوشاپ توسط بسیاری از افراد مورد استفاده است، و همچنین به دلیل وجود ابزار ترسیم فراوانی که در فتوشاپ وجود دارد، معمولا اولین سوالی که در ذهن کاربران ایجاد می‌شود این است که تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ چیست. در پاسخ به این سوال باید گفت که هرچند فتوشاپ نرم‌افزاری بسیار قدرتمند برای ویرایش تصاویر و همچنین ترسیم برخی از عناصر گرافیکی است، با این حال کاستی‌های خود را نیز دارد.

در اشاره به تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ باید گفت که نرم‌افزار فتوشاپ به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که استفاده از آن برای عوام مردم و حرفه‌های مختلف امکان پذیر باشد. بنابرین هرچند که فتوشاپ برای برخی از حرفه‌ها (مانند عکاسی) نرم‌افزاری تخصصی به شمار می‌رود، ولی برای ترسیم دقیق عناصر گرافیکی چندان تخصصی نیست.

ولی مزایای ایلوستریتور چیست؟ ابتدا باید گفت که نرم‌افزار ایلوتستریتور دارای ابزارهای مخلتفی است که مختص ترسیم و طراحی عناصر مختلف گرافیکی تعبیه شده‌اند. ترسیم خطوط، منحنی‌ها، الگوها، استفاده از مدار (Grid) و غیره در ایلوستریتور بسیار کارآمدتر از فتوشاپ است. تفاوت مهم دیگر در فرمت ترسیم خطوط است که در بخش بعدی به آن پرداخته‌ایم.

فرمت ترسیم خطوط در ایلوستریتور چیست؟

ایلوستریتور برای ترسیم خطوط و اشکال از فرمت وکتور (vector) استفاده می‌کند. بنابرین با تغییر اندازه تصاویر و احجام و هندسه‌های مختلف ترسیم شده در ایلوستریتور کیفیت آن‌ها کاهش پیدا نمی‌کند.

برخلاف این امر، نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ از فرمت رستر (raster) استفاده می‌کنند و به دلیل ماهیت پیکسلی بودن این تصاویر/خطوط با تغییر اندازه اشکال در فتوشاپ کیفیت آن‌ها کاهش خواهد یافت.

فرمت‌های فایل پشتیبانی شده توسط ایلوستریتور

یکی دیگر از انواع تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در فرمت‌های پشتیبانی شده توسط این نرم‌افراز است. به دلیل پشتیبانی این نرم‌افزار از خطوط وکتوری، طیف فرمت‌های خروجی ایلوستریتور نیز بسیار گسترده‌تر است. فرمت‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین فرمت‌های تحت پشتیبانی این نرم‌افزار است.

 • PDF
 • EPS
 • WMF
 • VML
 • SVG
 • DWG
 • DXF
 • PSD
 • PNG
 • TIFF
 • JPEG
 • GIF
 • BMP
 • SWF

تاریخچه کوتاهی از نرم‌افزار

نرم‌افزار ایلوستریتور نسخه ۱ برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ و صرفا برای سیستم عامل مکینتاش ارائه شد. در آن دوران شرکت آدوبی به دنیال راه حلی برای طراحی فونت‌هایی بود که در نسخه‌های مختلف کامپیوتر قابل اجرا باشد. ایلوستریتور یکی از نرم‌افزارهایی بود که از تلاش‌های شرکت آدوبی برای توسعه فونت‌های جدید پشتیبانی می‌نمود. علاوه بر این، این نرم‌افزار به عنوان یک همراه و مکمل نرم‌افزار فتوشاپ به شمار می‌رفت.

نسخه شماره ۲ ایلوستریتور در سال ۱۹۸۹ منتشر شد که از سیستم عامل ویندوز نیز پشتیبانی می‌نمود. نسخه‌های بعدی ایلوستریتور بیشتر بر روی تصویرسازی و طراحی گرافیک تمرکز داشتند. این امر باعث تخصصی‌تر شدن این نرم‌افزار و علاقه بیشتر قشر طراح به این نرم‌افزار شد. به صورتی که امروزه عناصری همچون لوگو تماما در این نرم‌افزار طراحی می‌شوند.

در این مقاله سعی شد تا به پاسخ دو سوال «ایلوستریتور چیست» و «تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ» بپردازیم.

اگر به موضوعات مشابه این مقاله علاقه‌مند هستید، می‌توانید صفحه اینستاگرام آپگراف را دنبال کنید تا از نمونه‌کارها و مطالب ارزشمند ما استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن