اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
لایت روم چیست؟ تفاوت لایت روم (Lightroom) با فتوشاپ و کاربردهای آن | 1400

لایت روم چیست؟ تفاوت لایت روم (Lightroom) با فتوشاپ و کاربردهای آن

کار با لایت روم

به دلیل وجود نرم افزارهای ویرایش عکس متعدد، انتخاب نرم افزار و ابزار مناسب برای ادیت عکس‌ها می‌تواند کاری بس دشوار باشد. یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای موجود در بازار، لایت روم (Lightroom) است. بسیاری از عکاسان حرفه ای از این نرم افزار استفاده می‌کنند. ولی باید بدانید، که یادگیری این نرم افزار و کار با آن بسیار آسوده است. لایت روم چیست؟ تفاوت آن آن با فتوشاپ چیست؟ آپگراف در این پست به زبانی ساده به این سوالات پاسخ داده است تا به شما در انتخاب بهترین نرم افزار ویرایش عکس یاری رساند.

بیشتر اوقات، اولین سوالی که در ذهن کاربران ایجاد می‌شود این است که «تفاوت لایت روم یا فتوشاپ چیست؟». بهتر است از کدام استفاد کنیم؟ حقیقت این است که پاسخ دقیق و صریحی برای این سوال وجود ندارد. زیرا که هر یک از این نرم افزارها بسته به سلیقه و ماهیت و سبک کاری عکاسان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند. بنابرین، در این پست همچنین به بررسی کلی تفاوت‌‌‌های لایت روم و فتوشاپ نیز پرداخته ایم.

فهرست مطالب این پست:

لایت روم (Lightroom) چیست؟

برای سالیان سال، فتوشاپ تنها نرم افزاری بود که توسط عکاسان مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی یکی از ایرادهای اصلی آن، ابزارهای بسیاری بود که به عکاسان کمک چندانی نمی‌کرد. همه عکاسان نیاز و یا علاقه ای به ویرایش جزئی و روتوش آن‌ها ندارند. و بنابرین، نیازی به یادگیری ابزارهای گسترده فتوشاپ ندارند. در بسیاری از مواقع، عکاسان تنها می‌خواهند تا Exposure عکس خود را تغییر دهند. و یا یک Vignette ساده به تصاویر خود بیافزایند. یا برخی از رنگ‌ها را بیشتر مورد تاکید قرار دهند و غیره… در این مواقع است که ابزارهای گسترده فتوشاپ به کار نیامده و تنها برخی از آن‌ها استفاده می‌شوند.

پس با این گفته‌ها لایت روم چیست؟ می‌توان گفت که لایم روم نسخه ای منظم تر و آسان تر است که ابزار مورد نیاز عکاسان را در اختیار می‌گذارذ. کار با این نرم افزار بسیار آسوده است. و تنها نیاز به یادگیری برخی مفاهیم و اصطلاحات را خواهید داشت.

نمونه تصویر ویرایش شده با لایت روم.
نمونه تصویر ویرایش شده با لایت روم.

کاربردها و نحوه عملکرد Lightroom

لایت روم برای ایجاد تغییرات رنگی، نور، افزودن جزئیات اندک و تنظیم کادربندی و… در تصویر است. لایت روم برای تصاویر با فرمت RAW بهترین خروجی را ارائه می‌دهد. ولی این فرمت تنها فرمت عکسی نیست که توسط لایت روم پشتیبانی می‌شود. فرمت‌‌‌های مختلفی مانند JPEG و PNG نیز قابل ویرایش در لایت روم هستند. انعطاف پذیری و آسودگی کار با لایت روم، سبب شده تا عکاسان حرفه ای بیشتر وقت خود را در استودیو با این نرم افزار سپری کنند.

برخی اوقات عکاس‌ها می‌پرسند فتوشاپ بهتر است یا لایت روم؟ حقیقت این است که یک پاسخ مستقیم برای این سوال وجود ندارد و پاسخ به این سوال به پروژه شما بستگی دارد. هر یک از این نرم افزارها ویژگی‌‌‌های بخصوصی دارند که ممکن است با توجه به سلیقه و کار شما امتیاز مثبت و یا منفی به شمار آیند.

طراحی رابط کاربری لایت روم بر اساس نوارهای لغزان است. که کار را برای همگان بسیار راحت کرده است. یعنی، برای ایجاد تغییر در هر بخشی از تصویر، کافی با موس بر روی نوارها موجود در زیر هر گزینه کلیک کنید. به همین راحتی!

ویژگی حائز اهمیت دیگر لایت روم non-destructive بودن تغییرات آن است. این به معنای آن است که تغییرات شما ساختار و کیفیت تصویر اصلی را تغییر نمی‌دهد. و هر موقع که بخواهید می‌توانید آن را به حالت ابتدایی خود برگردانید و از نوع نغییرات جدیدی را اعمال کنید.

کدام یک بهتر است؟ لایت روم یا فتوشاپ؟

همانطور که پیشتر نیز مطرح کردیم، باید بگوییم که برای این سوال یک جواب ساده و مطلق وجود ندارد. نرم افزارهای فتوشاپ و لایت روم هر کدام استفاده‌‌‌های خود را دارند. فتوشاپ گزینه‌‌‌های بیشتری دارد، ولی کار با لایت روم سریع تر و راحت تر ات. هرچند که با استفاده از فتوشاپ می‌توان از تمامی‌گزینه‌‌‌های موجود در لایت روم استفاده کرد، ولی رابط کاربری آن‌ها متفاوت است. این تفاوت باعث تغییر در سرعت کار عکاسان می‌شود. به وِیژه در مواقعی که تعداد عکسهای نیاز به ادیت بیشتر باشد، نرم افزار لایت روم بهتر پاسخ گوی نیازهای عکاسان است.

لایت روم یا فتوشاپ؟
لایت روم یا فتوشاپ؟

اگر نمی‌خواهید لایت روم را یاد بگیرید، یا اگر می‌خواهید همزمان از قابلیت‌‌‌های فتوشاپ و ادیت عکس استفاده کنید، جای نگرانی نیست!

دوره‌‌‌های رایگان آموزش فتوشاپ آپگراف به آموزش تمامی‌اصول پایه فتوشاپ پرداخته اند. این اصول در ویرایش تصاویر نیز به عکاسان کمک کرده و دیگر نیازی به یادگیری لایت روم نخواهید داشت. برای استفاده و مشاهده دوره‌‌‌های آپگراف، اینجا کلیک کنید.

جمع بندی

بسیاری از مخاطبان ادوبی میان استفاده از لایت روم یا فتوشاپ شک داشته و هنوز مطمئن نیستند که کدام نرم افزار برای کار آن‌ها مناسب تر است. در حالت کلی، در پاسخ به این سوال که «لایت روم چیست» می‌توان گفت: لایت روم نرم افزاری تخصصی برای ویرایش عکس است. این نرم افزار غالبا توسط عکاسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند که کار با این نرم افزار راحت و سریع است، ولی در صنعت و توسط عکاسان حرفه ای نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. قابلیت‌‌‌های موختلف لایت روم، تغییر شدت نور، اشباع رنگی، چرخش عکس، تنظیم پرسپکتیو، افزودن وینیت و موارد این چنینی است.

تمامی‌قابلیت‌‌‌های لایت روم در فتوشاپ قابل دسترسی هستند. ولی وجود ابزارهای گسترده و پیچیده در فتوشاپ یادگیری آن را برای کسانی که به تمامی‌ابزارها نیازی ندارند دشوار کرده است. لایت روم رابط کاربری دوستانه ای دارد که به دانش پیشین نیازی ندارد. با یادگیری برخی از مفاهیم و اصطلاحات قادر خواهید بود تا به عکس‌‌‌های خود حال و هوای تازه ای ببخشید!

رابط کاربری لایت روم.
رابط کاربری لایت روم.

شما از کدامیک بیشتر استفاده می‌کنید؟ لایت روم یا فتوشاپ؟ لطفا سوالات و تجارب استفاده خود را از این نرم افزار در پایین همین پست با ما به اشتراک بگذارید!

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر، می‌توانید اینستاگرام آپگراف را دنبال کنید. همچنین، می‌توانید به نمایشگاه آپگراف نیز سر بزنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن