مونوگرام چیست؟ شرح نکات و 25 نمونه مونوگرام الهام‌بخش

مونوگرام چیست
مونوگرام چیست؟

در پاسخ به این سوال که مونوگرام چیست باید گفت: مونوگرام (یا همان Monogram) نمود هنری مخفف یک کسب و کار است. گاهی اوقات به مونوگرام»Lettermark» نیز گفته می‌شود و اغلب با استفاده از حرف و یا حروف اول نام یک کسب و کار طراحی می‌گردد. هرچند که تعریف این عنصر گرافیکی به نسبت کار ساده‌ای است، با این حال نکات بسیاری در خصوص طراحی یک مونوگرام وجود دارد که پیش از شروع به کار باید با آن‌ها آشنا شد.

در این مقاله اتدا به صورت خلاصه‌وار با ریشه‌های پیدایش مونوگرام آشنا شده و سپس بعد از پرداختن به اصول و نکات طراحی مونوگرام، به ارائه نمونه‌کارهای متعددی از مونوگرام پرداخته‌ایم تا منشا الهام کارهای شما باشد.

منشا پیدایش و تاریخچه مونوگرام چیست؟

در طول تاریخ، مونوگرام‌ها برای تاکید بر جنبه‌های هنری، ارتباط با قدرت و سلطنت و یا یک سازمان خاص مورد استفاده بوده و این مفاهیم و ارتباطات تا به امروز نیز ادامه داشته است. مونوگرام‌ها پیش از لوگوها وجود داشته‌اند. با این حال، درک تاریخچه و منشا پیدایش آن‌ها در هنگام طراحی مونوگرام می‌تواند مفید باشد. نحوه استفاده از مونوگرام‌ها در گذشته می‌تواند موجب درک و طراحی بهتر و عملکرد به جای آن‌ها در دوران امروزین باشد.

چنین به نظر می‌رسد که مونوگرام‌ها برای اولین بار در یونان باستان مورد استفاده بوده‌اند. در آن دوران مونوگرام‌ها برای مشخص کردن رابطه بین ارز (سکه) و دولت مربوط به آن بوده‌اند. مطابق تصویر زیر، مونوگرام‌ها بر روی سکه‌ها چاپ می‌شده‌اند.

تاریخچه مونوگرام
منشا و کاربرد اولین نمونه‌‌های استفاده از مونوگرام چیست؟

در سالیان بعد، استفاده کلیساها از مونوگرام‌ها (که به کریستوگرام نیز معروف است) عبارت بود از ترکیبی از حروف نام مسیح به زبان یونانی. پس از آن نیز، در دوران قرون وسطی استفاده از حروف اول – و در نتیجه مونوگرام‌ها – در میان هنرمندان و پیشه‌وران صنعت مورد توجه قرار گرفت.در این چنین بستری، مونوگرام‌ها اغلب به عنوان امضا و کیفیت کار هنرمندان مورد استفاده قرار می‌گففت.

نمونه هایی تاریخی از مونوگرام
نمونه‌هایی تاریخی از مونوگرام

در عصر مدرن، پس از ظهور طراحی لوگو، مونوگرام‌ها در میان تیم‌های ورزشی طرفداران خاص خود را پیدا کردند. برای مثال، تیم ورزشی Yankees دارای یکی از قدیمی‌ترین لوگوهای مونوگرام است که طراحی آن به سال 1913 باز می‌گردد.

امروزه مونوگرام‌‌ها بسیار پرکاربرد و منعطف هستند و برخی موارد به عنوان ورد مارک (Wordmark) در کنار لوگو به کار برده می‌شوند. این کار اغلب در کسب و کارها و برندهای بین‌الملل که نام آن‌ها ممکن است در سایر کشورها به خوبی در یاد کاربران و مخاطبان نباشد، صورت می‌پذیرد؛ زیرا مخفف یک نام ممکن است بهتر از نام کامل آن برند به خاطر بماند.

حال که به کلیت مونوگرام آشنا شدیم، شاید از خود بپرسید که اصول و انواع مونوگرام چیست؟ در زیر به پاسخ این پرسش می‌پردازیم.

انواع لوگوهای مونوگرام

سنتی

استانداردترین راه نمایش حروف اول آن است که آن‌ها را به ترتیب کنار هم قرار دهیم. هرچند که این کار ممکن است چندان خلاقانه به نظر نرسد، ولی بسیاری از برندها از این روش برای طراحی مونوگرام خود استفاده می‌کنند.

استفاده از سبک سنتی طراحی مونوگرام توسط برند H&M با استفاده از رنگ روشن برای جلب توجه و به یاد ماندن نام برند.

در هم تنیده

در هم آمیختن حروف اول با محوریت مرکزی یکی دیگر از راه‌های رایج در طراحی مونوگرام است. این روش برخلاف روش سنتی چندان خوانا نیست و آن را بیشتر شبیه به یک لوگوی آبستره می‌کند.

انعکاس

یک مونوگرام که با استفاده از روش انعکاس یا بازتاب طراحی شده باشد، دربرگیرنده دو حرف اول یک نام است که به صورت قرینه در مقابل یکدیگر قرار گرفته است. این کار باعث ایجاد کیفیت قرینگی و تعادل در طراحی لوگو می‌شود.

استفاده از روش انعکاس در طراحی مونوگرام برند معروف Gucci

توجه کنید که انعکاس لوگو می‌تواند با محورهای عمودی، افقی و یا حتی اُریب نیز قرینه باشد.

سه بعدی

یک مونوگرام سه بعدی اغلب از تکنیک‌هایی همچون پرسپکتیو، سایه، هاشور و غیره استفاده می‌‌کند تا به مونوگرام و لوگو حالتی سه بعدی القا کند.اینکار باعث می‌شود تا روش‌ها و ابعاد دیگری نیز برای در هم تنیدن حروف اول لوگو به وجود آید. برای مثال به لوگوی پلی‌استیشن توجه کنید.

نمونه‌کارها و منشاء الهام طراحی مونوگرام

حال که فهمیدیم مونوگرام چیست، و روش‌های مختلف خلق آن کدامند بهتر است با ارائه نمونه‌کارهای زیبا از انواع مونوگرام مورد استفاده در برندهای مختلف، درک خود از این مفهوم را تثبیت کرده و همچنین یک منشا الهام برای طراحی مونوگرام ایجاد کنیم.

در زیر نمونه‌هایی جذاب از انواع مونوگرام در سبک‌های مختلف زیر ارائه شده است:

  • لوکس
  • قدیمی
  • هندسی
  • تصویری (پیکتوریال)
نمونه مونوگرام

نمونه مونوگرام لوکس

نمونه مونوگرام

نمونه مونوگرام

مونوگرام چیست

نمونه مونوگرام

نمونه مونوگرام پیکتوریال (تصویری)
نمونه مونوگرام پیکتوریال (تصویری)

به نظر شما بهترین نمونه طراحی مونوگرام چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

برای دیدن نمونه‌کارهای بیشتر می‌توانید به صفحه اینستاگرام آپگراف مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن