اینستاگرام آپگراف راه‌اندازی شد! ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
ولفگانگ وینگارت (Wolfgang Weingart) زندگی نامه و نمونه کارهای این هنرمند گرافیست

ولفگانگ وینگارت (Wolfgang Weingart) زندگی نامه و نمونه کارهای این هنرمند گرافیست

ولفگانگ وینگارت از جمله هنرمندان گرافیستی است که شهره جهانی دارد. کارهای او به ویژه در تایپوگرافی و طراحی پوستر توجه بسیاری را جلب کرد. او از جمله گرافیست هایی است که در جنبش هنری «موج نو» یا همان «New Wave» در سال‌‌‌های 1970 میلادی نقش حیاتی داشته است. آوازه وی به دلیل ساختارشکی او در تایپوگرافی، به ویژه در کشور سوییس، بود. دیدگاه وی نسبت به نوشتار و طراحی، در جمله معروف زیر قابل درک است.

وقتی که چیزی توجه شما را به اثر جلب نمی‌کند، فایده خوانا بودن آن چیست؟

ولفگانگ وینگارت

فهرست مطالب این پست:

کودکی ولفگانگ وینگارت

وی در سال 1941 در سیلم (Salem) در نزدیکی مرز سوییس در آلمان متولد شد. گفته شده که وی، از این دوران زندگی خود با عنوان «مهمترین برهه زندگی خود» یاد کرده است. و در سال‌‌‌های 1947 وارد مدرسه شد. و در همین دوران بود که وی پس از تلاش‌‌‌های ساده برای کنار هم چیدن تصاویر و خلق اشیا و تصاویر جدید، به علاقه خود به هنر پی برد. در سال 1954، ولفگانگ وینگارت به پرتغال مهاجرت کرده و دو سال در آن جا زندگی کرد. در همین دوران بود که معلم هنر وی، به استعداد وی در زمینه‌‌‌های هنری پی برده و به اون درس‌‌‌های خصوص می‌آموخت.

تحصیل

در سن 17 سالگی، این هنرمند شروع به تحصیل آکادمیک در حرفه طراحی و هنر کرد. در زمان تحصیل، وی به صنعت و تکنیک‌‌‌های چاپ علاقه مند شد. بنابرین، ولفگانگ وینگارت در اوقات بیکاری، مشغول به کار در حوزه‌‌‌های مشابه چاپ و پرینت دستی متن شد. وی در طی این سال‌ها با صنعت تایپ فلزی (Metal type) آشنا شد. سپس، وی به کارآموزی در این صنعت پرداخت تا اینکه در پوستر Giselle با نوعی جدید از تایپوگرافی آشنا شد. ولفگانگ وینگارت در این پوستر برای اولین بار پتانسیل ترکیب تصویر و متن را درک کرد.

در همین دوران بود که وی سعی بر آزمودن راه‌‌‌های مختلف نوشتار و چاپ نمود. وی همچنین به ترکیب فونت‌‌‌های مختلف، فواصل غیرمعمول میان آن‌ها و تکرار حروف در کنار یکدیگر پرداخت. در سال 1962، وی شروع به آزمودن حالات مختلف نوشتار با استفاده حرف M شد. وی تلاش‌‌‌های خود در این زمینه را در سال‌‌‌های پیش رو ادامه داد.

در سال 1963، او تصمیم گرفت تا به سوئیس باز گشته و در مدرسه طراحی بیسل (Basel School of Design) به صورت حرفه ای تایپوگرافی سوئیسی را بیاموزد.

  • امروزه، برای شروع کار طراحی گرافیک یادگیری نرم افزار فتوشاپ اهمیت بسیاری دارد. آپگراف در دوره رایگان و حرفه ای اصول پایه فتوشاپ، یادگیری فتوشاپ را برای هنرجویان راحت تر کرده است. برای ثبت نام در دوره، کلیک کنید!

نمونه کارهای تایپوگرافی و پوستر

کارهای او که بیشتر تابع جنبش «موج نو» بودند، خصیصه‌‌‌های متعددی را شامل می‌شدند. از جمله نوشتار با فونت‌‌‌های گوناگون، متن‌‌‌های مورب، فواصل نامعمول و متفاوت، رنگ‌‌‌های مختلف. چنین استفاده‌‌‌های گوناگونی در آن دوران امری نوین بوده و ساختار شکنانه به شمار می‌رفت.

ولفگانگ وینگارت به ویژه در طرح‌‌‌های پوستر خود از چنین تایپوگرافی هایی استفاده می‌کرد. در زیر برخی از معروف ترین کارهای وی را مشاهده می‌کنید.

در طول سال‌‌‌های کار حرفه ای خود، ولفگانگ تاثیر بسیاری بر رشته طراحی گرافیک گذاشته است. وی به وِیژه به طراحان در هنجارشکنی و تبعیت از قوانین محدود کننده یاری ویژه ای رسانده است.

وی در وهله اول با هدف خلق آثار هنری مطابق ذوق هنری خود آغاز به کار کرد. ولی بعدها، بدون برنامه ریزی پیشین، موفق به بنیاد نهادن جنبش و سبکی نوین در تایپوگرافی شد.

تایپوگرافی یکی از زمینه‌ها و زیرشاخه‌‌‌های جذاب طراحی گرافیک است. اگر نمونه کاری دارید که می‌خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید، آن را برای ما ارسال کنید تا در بخش نمایشگاه به نام خودتان منتشر کنیم!

در نمایشگاه آپگراف، با آثار دیگر هنرمندان آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
به بالای صفحه بردن